Łódź – turystyczna metropolia. Poznaj 10 najwspanialszych atrakcji miasta!
Łódź pomimo niezbyt pochlebnej opinii w kraju cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Wszystko dzięki niecodziennym atrakcjom, których można doświadczyć na jej ulicach. Duża część z nich jest całkowicie darmowa, a wszystkie warte są poznania.
Light Move Festival
Każdego roku na przełomie października i listopada pojawiają się mappingi, pokazy laserowa i wizualizacje, dzięki którym najważniejsze budynki w Łodzi ożywają. Jest to jedno z największych wydarzeń plenerowych w Polsce przyciągające do siebie setki tysięcy turystów.
Starannie zaprojektowane efekty świetlne podkreślają walory architektoniczne zabytkowych budowli oraz opowiadają poruszające historie. Całość pokazu jest darmowa.
Muzeum Miasta Łodzi
Zlokalizowane w zabytkowym pałacu rodziny Poznańskich zawiera w sobie niezwykłe historie i dzieła sztuki. Wnętrza budynku są całkowicie oryginalne i nie uległy zmianom na przestrzeni lat.
Głównymi atrakcjami Muzeum Miasta Łodzi są:
– Panteon Wielkich Łodzian przybliżający sylwetki najsławniejszych Łodzian, takich jak pisarz Jerzy Kosiński, pisarz Władysław Reymont czy poeta Julian Tuwim
– Galeria Muzyki będącą galerią pamiątek po muzyku Arturze Rubinsteinie
– Galeria Mistrzów Polski prezentująca dzieła polskiej sztuki nowoczesnej twórców takich jak Józef Mehoffer, Jacek Malczewski czy Wojciech Kossak
Wystawy stałe można oglądać za darmo w każdą środę.
Dom Literatury w Łodzi
Wspaniała instytucja, która organizuje warsztaty literackie, Letnią Scenę i spotkania z książką. Dom Literatury umożliwia również słuchanie muzyki, oglądanie wystaw oraz obcowanie ze sztuką. Większość wydarzeń jest darmowa, a do niektórych trzeba dopłacić. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Domu Literatury w Łodzi.
Koncerty w Akademii Muzycznej
W samym sercu Łodzi znajduje się piękny, zabytkowy budynek, będący główną siedzibą Łódzkiej Akademii Muzycznej. Występują tam pedagogowie oraz studenci, a wstęp na wydarzenia jest całkowicie darmowy. Spędzenie czasu w tym wyjątkowym miejscu gwarantuje niezapomniane wrażenia.
Park w Zdrowiu
Wstęp na teren parku im. marszałka Piłsudskiego jest darmowy, a bilety wymagane są jedynie do odwiedzenia ZOO, ogrodu botanicznego oraz aquaparku.
Piękno parku jest szczególnie wyraźnie widoczne w części stanowiącej fragment rezerwatu Polesie Konstantynowskie. Można zobaczyć tu las, który niegdyś porastał Łódź, w jego pierwotnym charakterze.
Las Łagiewnicki
Niezwykłe miejsce o powierzchni ponad 1200 hektarów. Częściowo znajduje się w granicach miasta, przez co jest częściowo parkiem miejskim, a częściowo naturalnym lasem. Las Łagiewnicki jest pamiątką po Puszczy Łódzkiej, która 200 lat temu otaczała niewielką osadę sukcesywnie rozrastającą się do rozmiarów obecnego miasta.
Muzeum Sztuki
Niemal najstarsze muzeum na świecie poświęcone sztuce nowoczesnej. Miejsca ustępuje jedynie Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
Życie intelektualne o międzynarodowym znaczeniu odbywało się właśnie w Muzeum Sztuki w Łodzi, a ogromna kolekcja przez pewien okres czasu prezentowana była jedynie częściowo. Za ten stan rzeczy odpowiadała niewystarczająca powierzchnia.
Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła, a Muzeum Sztuki przyciąga tysiące turystów. Pierwsza część muzeum mieści się w zabytkowym pałacu Maurycego Poznańskiego i zawiera w sobie słynną salę neoplastyczną. W drugiej części kompleksu znajduje się kolekcja sztuki awangardowej ostatnich 100 lat, która zajmuje aż trzy piętra budynku.
Dla mnie znakiem rozpoznawczym Łodzi i tak pozostanie Manufaktura i ulica Piotrkowska