Zdrowie – dlaczego utrzymanie prawidłowej wagi ciała jest tak ważne dla zdrowia

Last updated on: Published by: admin 0

 Najnowsze czasy charakteryzują się tym, że zmienia się styl życia. Już nie trzeba aż tak dużo energii przeznaczać na walkę o pożywienie. Praca również jest coraz lżejsza z powodu rozwoju najnowszych technologii. Jednocześnie mamy powszechny dostęp do wysoko przetworzonej żywności, która jest coraz bardziej atrakcyjna smakowo. Wszystkie te czynniki powodują dodatni bilans energetyczny. Oznacza to, że organizm otrzymuje więcej energii, niż mu jest to potrzebne do życia. Taki stan rzeczy, z czasem powoduje nadmierny i niepotrzebny wzrost masy ciała.

Nadwaga i otyłość

 Istnieją sposoby obliczania ilości nadmiernych kilogramów. Nieznacznie przekroczony wskaźnik BMI świadczy o nadwadze. Stan taki powinien być pewnym ostrzeżeniem, dla danej osoby, albowiem stąd już zazwyczaj jeden krok do otyłości. Niestety mimo powszechnego propagowania zdrowego stylu życia, liczba osób otyłych wzrasta w zastraszającym tempie. Jeszcze  nigdy nie było tyle otyłych osób wśród dzieci i młodzieży. Zwłaszcza u młodych ludzi jest to zjawisko bardzo niebezpieczne. Powstają wtedy choroby, z którymi ludzie borykają się przez resztę życia.

Choroby, które mają źródło w otyłości

 Najczęściej spotykane choroby przy nadmiernej wadze, to te które wynikają z upośledzenie metabolizmu. Można do nich zaliczyć cukrzycę typu 2, hipertriglicerynemię, hipercholesterolemię, kamicę żółciową czy też stłuszczenie wątroby. Wysoki cholesterol może być przyczyną choroby miażdżycowej. Nadwaga to również ryzyko podwyższonego ciśnienia, co grozi udarami i wylewami. Ciśnienie wewnątrzbrzuszne to groźba żylaków, refluksu, nietrzymania moczu a przede wszystkim zapalenia żył kończyn dolnych.

 Nieprawidłowa dieta, skutkująca nadwagą, jest również powodem powstawania licznych odmian nowotworów. Przede wszystkim powszechnego raka jelita grubego. Jej skutkiem mogą być również nowotwory sutka, jajnika, trzonu macicy i gruczołu krokowego.

 Nadwaga i otyłość powodują również zmiany zwyrodnieniowe stawów. Dzieje się tak, gdy stawy muszą nosić ciężar większy niż przy normalnej budowie ciała. W takich przypadkach cierpią nie tylko stawy kolanowe, ale również stopy, stawy biodrowe i kręgosłup.

Obniżenie jakości życia

 Niewątpliwie otyłość sprawia, że życie staje się cięższe, i to nie tylko oznacza brak sprawności. Do tego dochodzi również pewne wykluczenie społeczne, dyskryminacja a przede  wszystkim obniżenie poczucia własnej wartości. W mediach istnieje też  wszechobecny kult atrakcyjnego i wysportowanego ciała, co powoduje jeszcze większą frustrację.

Wybrać zdrowie

 W każdym stadium otyłości istniej sposób wyjścia z problemów. Poza chirurgicznymi zabiegami zmniejszania żołądka, istnieje opcja zmiany nawyków żywieniowych a przede wszystkim zmiany stylu życia. Oznacza to zdrowe, niskokaloryczne jedzenie a także aktywność fizyczną. Zazwyczaj wiąże się to z pewnym wysiłkiem, jednak organizm szybko się odwdzięcza dobrą formą i zdrowiem.

Related posts

Jakie diety są popularne w 2020 roku?
Last updated on: Published by: admin 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *